poniedziałek, 2 grudnia 2019

W czym do ślubu - Garnitur Pana Młodego cz.2



Najwyższa pora na drugą część artykułu o stroju Pana Młodego. W niej poruszę kwestię kolejnych elementów składających się w całość ubioru. Są niezwykle ważne i dobierając niedbale chociaż jeden z nich, łatwo przedstawić siebie jako przeciętnego mężczyznę, a skoro tu jesteś znaczy, że chcesz wyglądać naprawdę bardzo elegancko.


Koszula

Powinna być zawsze biała i tylko biała. Każda kombinacja kolorystyczna jest dobra dla gości weselnych, ale nie Pana Młodego. Jej poszczególne, dobrze wykonane i starannie przygotowane fragmenty zwrócą uwagę każdej osoby ceniącej znamienny, klasyczny styl.
Należy szukać koszul o wydłużonych wyłogach. Powinny kończyć się pod marynarką – w przeciwnym razie zakończą w widocznym miejscu przed klapami, co stworzy efekt niedbałości oraz niepotrzebnie zniekształci obszar górnej klatki piersiowej aż do szyi.

Kąt rozchylenia wyłogów brany jest pod uwagę przy wybieraniu muchy lub krawatu.
Wyróżniamy 3 główne rodzaje kołnierzy. Spośród wielkiej ich grupy należy pamiętać o stylu kant, półwłoskim oraz włoskim. Dobierając je do swojej osoby, kształtu twarzy i innych istotnych cech fizycznych. Do kołnierza kant należy ubrać muchę. Do kołnierza włoskiego i półwłoskiego ubieramy krawat. Są to zabiegi ukrywające niedoskonałości sylwetki, a jednocześnie uwypuklają atuty eksponowanych tkanin


Warto wtrącić tutaj istotny fakt – przy noszeniu muchy trzeba pamiętać o krytej plisie koszuli. Można dyskutować o kolorze muchy, niemniej mówiąc o stroju Pana Młodego – bardzo eleganckiego, dostojnego i formalnego – wybór koloru nie powinien być zagadką. Moim zdaniem najlepiej wyglądać będą kolory od czarnego po stalowy. Wówczas idealnie pasować będzie do stylizacji wieczorowej. Szerokość muchy oczywiście również ma znaczenie – doskonale wygląda, gdy sięga od klapy do klapy zasłaniając nieco wyłogi koszuli.

Sprawa krawata wydaje się nieco prostsza. Tak jak wspomniano wcześniej, zakładamy go do koszuli o kołnierzu włoskim lub półwłoskim. Kolorystyka krawatu nie jest obłożona tak ortodoksyjnymi zasadami jak w przypadku muchy. Można pozwolić sobie na kratę lub wzór w kule czy kwadraty. Należy zachować jednak rozsądek i nie uszczęśliwić zbytnio ubioru tworząc go pstrokatym. Krawat zawiązany, kończyć się powinien na pasku – dosłownie dotykać go "dziubkiem". Dzięki temu po rozpięciu marynarki, Pan Młody cały czas wygląda elegancko.




Mankiety koszul są często wyborem ostatnim, jeszcze częściej nieświadomym, uzależnionym od projektanta – a niekoniecznie warto zgodzić się z jego wyborem. Wyróżniamy mankiety na spinki i na guziki. W obu przypadkach zalecam wybranie mankietów, których końce wycięte są w okrąg, co ogranicza zniszczenie oraz zabrudzenie rękawa. Musimy pamiętać, że jest to odejście od stricte formalnego kroju, jednak niewielkie – dlatego można sobie na nie pozwolić. Spośród dwóch omawianych rodzajów łączenia mankietów bardziej formalne i dostojne są spinki. Więcej o nich w akcesoriach.



Buty

Z niewiadomego dla mnie powodu brąz stał się symbolem lekkości i luźnego traktowania sprawy. Stał się sposobem na wyrażenie własnej indywidualności i niepoddaniu konwenansom kształtującym się od wielu lat. W mojej opinii warto patrzeć wstecz i te zasady wykorzystywać.

Brązowe buty korzystnie wyglądają w spotkaniach biznesowych, przy stylizacji dziennej. Natomiast podczas imprez wieczornych, wymagających dostojności i formalności należy wybrać czerń. Akceptowanym wyjątkiem staje się ciemny brąz na stopach gościa weselnego, ale ten temat poruszę przy okazji artykułu o jego ubiorze.

Warto wspomnieć o kroju obuwia Pana Młodego, i należy powiedzieć wprost – to powinny być oksfordy, inaczej wiedenki. Największą różnicą między innymi butami jest zamknięta przyszwa. Założenie takiego obuwia to największa forma elegancji. Na podobnym poziomie znajdują się lotniki. Ich urodą jest fakt posiadania jednego szwu, na pięcie buta. Cała cholewka jest wykonana z jednego kawałka skóry. Niestety ich wartość stoi na bardzo wysokiej półce. Odzwierciedla to ich uroda. Tak czy inaczej, sugeruję znaleźć porządne buty, które będą miały swoją cenę, ale będą wygodne jak tenisówki i pozwolą się wygodnie nosić przez wiele kolejnych lat. 

Warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację takich butów. Prawidła i odpowiednie preparaty pielęgnacyjne są niezbędne do przedłużenia żywotności takiego obuwia. 




Dodatki

Kwestią dyskusyjną będzie dobieranie dodatków, gdyż zależy ono od indywidualnych preferencji i upodobań naszego modela. Jednak tak samo jak przy wyborze koloru czy kroju proponuję zastosować proste rozwiązania co nawiąże do angielskiego „smart” designu.

Poszetki przechodzą ciągłe zmiany; niektóre wyróżniają się kolorowym wzorem, inne posiadają mini nadruki złożone na sposób bufiasty lub cztery rogi. Jeszcze inne, które są szablonem dla innych to klasyczny kolor biały wycięty w prostokąt.
Warto zwrócić uwagę na kształt brustaszy; coraz częściej stosuje się brustasze wycięte skośnie do góry w kierunku ramienia i takie rozwiązanie będzie się dobrze komponowało z poszetką prostą. To rozwiązanie wyjątkowo dostojne. Idealnie nadaje się do klasycznej kreacji zarówno na tak wyjątkową uroczystość jak własny ślub, jak i inne dojrzałe imprezy, w których ubiór ma wielkie znaczenie.

Mówiąc o poszetce warto zwrócić uwagę na dopasowanie jej do krawata czy muchy. Jeśli decydujemy się na rozwiązanie kolorowej, wyróżniającej poszetki powinna być kolorystycznie spójna z krawatem lub muchą. Natomiast pod żadnym pozorem nie dobieramy poszetki do krawata czy muchy wzorami. Uznawane jest to za garniturową gafe. W przypadku białej – nie ma to znaczenia, więc krawat może mieć kolor dowolny. Sugerujemy jasną kratę, która wyróżnia się na tle pozostałych. W przypadku białej poszetki, muchę sugerujemy dobrać w kolorze ciemnym, pasującym do wybranego odcienia garnituru.




Spinki

Te dodatki zyskały sobie miano wyznacznika indywidualności Pana Młodego. Zaczęto stosować spinki w różne wzory i kolory. W przypadku tak formalnego stroju sugeruję pozostać przy klasycznych spinkach, okrągłych lub kwadratowych, wykończonych kolorem srebrnym lub czarnym. Na wykorzystanie mankietów w kształcie logo lubianej firmy czy piłki do siatkówki przyjdzie czas, gdy na weselu pojawimy się w charakterze gościa.






Moda na kolorowe dodatki, szalone spinki czy skarpetki we wzorki przychodzi i odchodzi. Natomiast klasyka pozostaje zawsze ta sama i jest na miejscu w każdej sytuacji. 
Jeśli nie czujesz się mistrzem męskiej elegancji, ale chcesz się prezentować z klasą - stawiaj zawsze na klasykę, ona obroni się sama. 

A Ty stawiasz na klasykę czy ekstrawagancję? Koniecznie daj o tym znać w komentarzu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © z welonem czy bez , Blogger