piątek, 15 listopada 2019

W czym do ślubu - Garnitur Pana Młodego cz.1



Ubiór w dniu własnego ślubu to wyjątkowa rzecz. Spotkanie z ukochaną oraz gronem gości w tak wielkim dniu przysparza wiele stresu. Ważne jest aby Pan Młody czuł się w swojej skórze jak ryba w wodzie oraz żeby prezentował się wyjątkowo. Warto wcześniej zastanowić się nad wyborem męskiej garderoby. Na rynku mody męskiej jest wiele opcji do wyboru, różne garnitury o niezwykłych krojach. Warto przyjrzeć się temu z bliska i wybrać coś idealnego dla siebie.

A może żakiet ?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są garnitury. Można je ubierać o każdej porze dnia i zawsze będą wyglądać dobrze. Zaskoczeniem może się wydać duża ilość błędów popełnianych w wyglądzie eleganckiego mężczyzny jako całości. Dla wprawionego oka łatwo dojrzeć, że prawidłowo dobrany i wyglądający strój to wyjątek. W mojej ocenie na 100 mężczyzn „wyjętych” z przyjęcia takiego jak wesele maksymalnie 5 osób będzie prezentować się właściwie. Ta uwaga również dotyczy Panów Młodych. Trzeba przyznać, że niewielu z nich okrywają się ubraniami właściwymi, niemniej dzięki niewiedzy ogromnej większości – nawet taki „byle jaki” nowy Mąż jest w oczach gości taki, jak być powinien. Czy aby na pewno ?

Wracając do clou - w przypadku wyboru smokingu – należy wiedzieć, że jest on zarezerwowany tylko na pory wieczorowe. Sugeruję więc otworzyć sobie możliwość wyboru smokingu przy ślubie odbywającym się w porach chłodnych lub o późnych porach dnia. Prezentuje się wówczas bardziej okazale i właściwie. Być może smutną prawdą jest, że okazuje się mało elastyczny w późniejszym wykorzystaniu. Strój wieczorowy stosuje się po godzinie 18, więc należy się zastanowić czy południe to dobry czas na smoking. Traktuję go jako dodatkowy wariant ubioru na wyjątkowe spotkania, ale raczej nie na wesele.

Nieco zapomnianym wzorem elegancji męskiej stał się żakiet. Dzisiaj, można go zobaczyć coraz rzadziej w ramach „elegancji popularnej”. Najczęściej w najbardziej formalnych i sztandarowych wydarzeniach rodzin królewskich czy urzędników najwyższych szczebli. W mojej ocenie to jeden z najpiękniej wyglądających kreacji Pana Młodego. Zawierają się w nim zawsze 3 elementy w różnych kolorach – marynarka, kamizelka, spodnie. Wybór żakietu pozwala na pofolgowanie z wyglądem bez ryzyka stania się cyrkowym konferansjerem. To duży atut – na tą możliwość na pewno nie pozwoli smoking. Jeśli jednak nie wykorzystujesz tak eleganckich ubrań na co dzień lub nie bywasz na balach wymagających strojów tej klasy, szybko może się okazać, że piękny żakiet wyląduje w szafie. Po drugie, będzie on zarezerwowany dla osób, które mogą pozwolić sobie na większy wydatek – gdyż przez małe zainteresowanie szyje się go na miarę.





Czy kolor ma znaczenie ?

Wybór koloru garnituru jest sprawą zasadniczą. Częstą praktyką wśród młodych par jest „matching” między Panem Młodym a Panią Młodą. Dobieranie koloru koszuli do sukni jest praktyką nie posiadającą uzasadnienia w ślubnym savoir-vivre. Nowożeńcy, mimo iż zaczynają tworzyć jedną rodzinę, pozostają w swych ciałach i to ich indywidualne piękno należy podkreślić strojem odpowiednim do uroczystości.

Właściwym wyborem będą kolory gładkie, przechodzące od granatowego do czarnego. Takie garnitury będą z łatwością wykorzystywane przy innych okazjach, w różnych porach roku.
Kolory jasne nie są złym pomysłem, jednak zaproponowanie tej barwy w porze zimowej można z pewnością odrzucić. W tym wypadku należy być bardzo ostrożnym ponieważ wybierając jasny garnitur łatwo można wychylić się z tłumu, co niekoniecznie jest pożądanym efektem.

Najbardziej uniwersalnym i elastycznym kolorem jest granatowy. Ma on jednak wiele odcieni i należy przetestować w jakim czujemy się najlepiej. Należy zwrócić uwagę na ten element i świadomie wybrać, nie spiesząc się w wyborze tkaniny.
Jeśli jednak zależy nam na szyku i elegancji, taki efekt zostanie uzyskany najprędzej w kolorze czarnym. Nie należy się go bać czy kojarzyć z uroczystościami o przykrym charakterze. To właśnie w nim upatrywane jest klasyczne wzornictwo i reprezentatywny charakter. Zdaję sobie sprawę, że wiele cenionych znawców tematu się nie zgodzi – jednak moim zdaniem klasyka ma wielkie znaczenie w elegancji męskiej, a tutaj cały czas zawracamy w jej kierunku.

Można inaczej ?

Standardem są garnitury jednorzędowe. Ich uzupełnieniem często stają się kamizelki, ale mogą być niewygodne przy wysokich temperaturach. Niemniej, taki 3-częściowy garnitur zdaje się być bardziej wyrafinowany. Nadaje się na każdą okazję i pewnie stąd wynika jego popularność.

Garnitury dwurzędowe są kąskiem rzadkim, dzięki czemu znalezienie swojej duszy w stroju o sztywno wytyczonych ramach może stać się zajęciem jeszcze ciekawszym. W tym wypadku kamizelka jest oczywiście niepotrzebna i niechętnie widziana. Urokiem „dwurzędówki” jest potrzeba zapamiętania zasad jej noszenia. Nie można rozpinać guzików, niezależnie od pozycji i temperatury. Pozostaje więc odłożyć marynarkę i resztę wieczoru spędzić w koszuli.

Marynarkę zapinamy na pierwszy guzik. Klapy nie powinny się wówczas zaginać, całość powinna być smukła i zgrabna. Sposobem na sprawdzenie czy przymierzany rozmiar rzeczywiście jest dedykowany dla naszego ciała jest ściągnięcie połów marynarki w pozycji stojącej, aby ciasno przylegający materiał wokół ciała wskazał, w którym miejscu powinien znajdywać się guzik. Następnie należy rozchylić marynarkę, a wskazane miejsce można przenieść o 2-4 centymetry. Obecnie modne są marynarki dopasowane do ciała, wyglądem zupełnie różnią się od tych, które nosili nasi Ojcowie. To również można zbadać – stojąc naprzeciw lustra swobodnie zobacz czy istnieje prześwit między ramionami a talią.

Sprawa klap marynarki jest bardzo ważną rzeczą i nie można o niej zapomnieć. To miejsce rzucające się w oczy i zwracające uwagę. Tam w końcu znajduje się butonierka, często dziwacznie wykorzystywana. Obecnie stosuje się klapy o szerokości przynajmniej 8 cm i za takimi tylko powinniśmy się oglądać. Wąskie wyglądają niegustownie i nieproporcjonalnie do reszty ciała. Dostosowuje się je do szerokości linii barków mężczyzny a razem z klapami dobierana jest szerokość krawata lub muchy. Istnieją 2 wykończenia klapy – ostre i otwarte. Oba rozwiązania są eleganckie, niemniej rzadziej spotykane są klapy ostre, szczególnie na jednorzędowych garniturach.


Rękawy powinny być zakończone na początku nadgarstka zostawiając 2 cm do nasady kciuka, jest to miejsce na koszulę. W tym miejscu ukazuje się jej fragment, gdzie dobrze dobrane, ozdobne spinki przedstawiają szyk i elegancję Pana Młodego


Zapraszam do przeczytania kolejnej części o koszuli, butach oraz innych ważnych częściach ubioru Pana Młodego. 

Jeśli masz pytanie zadaj je w komentarzu.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © z welonem czy bez , Blogger